image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Střední odborné učiliště plynárenské Pardubice, Poděbradská 93, 530 09 Pardubice, tel.:+420 466 798 641, fax:+420 466 798 655, e-mail:sekretariat@sou-plynarenske.cz

Aktuality


 

              Historie: 2018-19   2017-18   2016-17   2015-16   2014-15   2013-14

 

Školní rok 2020-21
Hudebníci v domově mládeže...


 

 


Školní rok 2019-20
Informace k dobrovolné výuce od 9.6.2020 (dokument pdf)

Dobrovolná výuka - ubytování v DM
(Vyplňují jen žáci 1.roč. a 2.roč., kteří byli
před uzavřením škol ubytováni v DM!

JMÉNO a PŘÍJMENÍ:
Kontaktní TELEFON:
UBYTOVÁNÍ v DM: ANO NE
První PŘÍJEZD do DM:
(ohlásit se ve vychovatelně)
POZNÁMKY:
Stravování si přihlašuji SÁM na www.strava.cz


prijimacky me a teDne 25.5.2020 Exkurze v rámci vyučování do Bioplynové stanice Dříteč. Účast: třída - 3. ME, skupina 15 žáků.
22.4.2020 (7:45)
Výsledky přijimacího řízení pro školní rok 2020-21 - učební obory
Ve dnech 25. - 28. 2. 2020 se uskuteční v Brně Soutěž odborných dovedností žáků oboru vzdělání kominík (SOD)
Účast: Jan Bureš, Filip Dúbrava (3. IK)
Ve středu 19. února 2020 se v rámci projektu ENERSOL uskutečnila krajská soutěžní přehlídka žákovských prací zaměřených na využívání alternativních zdrojů energií, úsporu energií a snižování emisí, zejména v dopravě. Kromě těchto tradičních témat byla pro 17. ročník soutěže vyhlášena mimořádná prioritní témata reagující na aktuální klimatické změny. Jsou jimi problematika sucha - hospodaření s vodou a problematika ovzduší v lidských sídlech.

V krásných prostorách sálu Jana Kašpara v Pardubicích přivítali žáky a pedagogy z pěti středních škol vzácní hosté, Ing. Bohumil Bernášek, člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za školství a Ing. Václav Kroutil, člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov. Hosty soutěže byly také zástupkyně Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje, které účastníkům představily dva zajímavé projekty. Projekt Aquares, který je zaměřen na dosažení efektivního hospodaření s vodou prostřednictvím opětovného využití vody a zajištění ochrany vodních zdrojů, a projekt Condereff, který je zaměřen na stávající praxi nakládání se stavebními a demoličními odpady, jejich skladování a další možné využití.

Organizátorem soutěže bylo Střední odborné učiliště plynárenské Pardubice, které nominovalo do soutěže celkem tři žákovské projekty. V kategorii Enersol a praxe se umístili Michal Zajíček a Vojtěch Helekal na prvním místě s prací nazvanou „Zelené haly“. V téže kategorii obsadili žáci Lukáš Drahokoupil a Jakub Diviš třetí místo s tématem „Čerpací stanice LNG“. Žáci Michal Bíro a Matěj Kopecký vybojovali prvenství také v kategorii Enersol a inovace s projektem „Zelené střechy“.

Další škola, SPŠE a VOŠ Pardubice, slavila úspěch s projekty „Automatické řízení bazénu se solárním ohřevem“ žáka Michala Hašla a „Vertikální kořenová čistička odpadních vod“ žáka Jiřího Švece. Oba žáci při realizaci svých nápadů spolupracovali s Akademií věd ČR a ve výsledku byla zřejmá vysoká úroveň obou prací.

Dalším účastníkem soutěžního klání byla Střední škola automobilní Holice. Soutěžní tým ve složení Nikola Křivánková, Tomáš Hájek a Daniel Filipov se ve své práci zaměřili na negativní stránky elektromobilů. Zajímavá prezentace objektivně vyvážila masivní propagování elektromobility poukázáním na řadu negativních stránek, o kterých se oficiálně příliš nehovoří.

Premiéru v projektu Enersol zažili žáci SPŠCH Pardubice a Sportovního gymnázia Pardubice. V kategorii Enersol a inovace se žáci gymnázia Matěj Holický, Jan Šmíd a Vladimír Vondra pokusili o zajímavý přehled alternativních zdrojů energií. Žák Matěj Onderka se ve své práci zaměřil na zbytečné plýtvání vodou v domácnostech s návrhem řešení tohoto problému. Odvahu pustit se do kategorie Enersol a popularizace měl jen jediný žák. Byl jím František Jelínek ze Střední průmyslové školy chemické Pardubice. Ve své práci s názvem „Globle“ navrhl společně se svými spolužáky zajímavou výukovou pomůcku - stolní karetní hru, pomocí níž je možné procvičit hravou metodou témata související s životním prostředím, jeho ochranou a používáním alternativních zdrojů energií.

Odborná porota vyhodnotila všechny práce a podle umístění žáků v jednotlivých kategoriích nominovala soutěžní tým, který bude reprezentovat Pardubický kraj na celostátní konferenci ENERSOL 2020 v Hradci Králové.

Poděkování patří všem soutěžícím žákům, jejich pedagogům, kteří jim v roli garantů pomáhali při tvorbě žákovských projektů, organizátorům krajské soutěžní přehlídky a také partnerům a sponzorům projektu, kteří celou akci finančně podpořili a soutěžícím žákům předali věcné ceny.


Kroužek doučování z matematiky vede v domově mládeže p. vychovatel Pleskot, aneb "tu matiku nakonec zdoláme!"

Mladí šachisté v domově mládeže pod vedením p. vychovatele Nováka, každoročního účastníka šachového festivalu Czech Open v Pardubicích.

Dne 22. 1. 2020 se žáci druhého ročníku oboru instalatér zúčastnili exkurze ve firmě KORÁDO v České Třebové, která vyrábí otopná tělesa a koupelnové radiátory . Po cca. dvouhodinové přednášce o založení firmy a představení jejich výrobního sortimentu jsme se odebrali do provozu, kde žáci sledovali montáž otopných těles od počátku až po zaskladnění.

Dne 21.1.2020 se konalo krajské finále - challenger ve florbalu.
Místo: SH Dašická - Gymnázium Pardubice
Účast: Kovařík 3ME, Lichtag 3ME, Ouvin 3ME, Harašta 3M, Borovička 2ME, Paleček 2ME, Nadrchal 2ME, Farkas 2M, Horych 2M, Barák 1ME, Merganc 1ME, Jeník 1I
Dne 19.12.2019 - Vánoční turnaj ve stolním tenisu. Dne 18.12.2019 - Vánoční turnaj v sálové kopané jednotlivých tříd.
Na již tradiční turnaj se přihlásilo rekordních osm mužstev, ze všech tříd. Celkově sportovalo 42 žáků.
Družstva byla rozlosovaná do dvou skupin po čtyřech. První dvě mužstva ze skupiny postupovala do semifinále a finále. Ve skupině A zvítězili suverénně IQ 500 ve složení Jiroušek, Pětník, Mikšík, Jakubec, Řezníček a Nedvídek. Skupinu B vyhráli IQ 400 (Vychytil, Socha, Slavík, Voženílek, Borovička, Hojda a Holý).
V semifinále na sebe narazili IQ 500 vs. Gipsy (1 : 1, pok. kopy 1 : 3) a IQ 4OO vs. Dřeváci 4 : 1
O 3.místo: Dřeváci vs. IQ 500 1 : 2
Finále: IQ 400 vs. Gipsy 3 : 4
Pořadí:
1. Gipsy
2. IQ 400
3. IQ 500
4. Dřeváci
Velkým překvapením bylo vítězství týmu Gipsy, který byl složen z žáků třídy 1I. Poprvé v historii turnaje tedy zvítězili hráči 1. ročníku! Výraznou osobností byl v týmu hráč Hynek, který si odnesl cenu za nejlepšího hráče. Nejlepším brankařem byl vyhlášen Vrběcký. Tým se prosazoval celoplošným kombinačním fotbalem a úspěšnou střelbou.
Sestava vítězů: Vrběcký-Hynek,Kasal,Andrys,Ioanidis,Malý
Nejlepší družstva byla odměněna „Pohárem ředitele (putovní) a první tři věcnými cenami.
Dne 16. 12. 2019 - v 10:00 hod. ve VČD Pardubice Divadélko pro školy.
Odchod od školy v 9:15 hodin – začátek akce. Konec akce po skončení představení v místě konání akce.
Účast: Žáci tříd 2. ME, 2. M, 2. IK dle seznamů.
Pedagogický dozor: Mgr. Kvapilová – vedoucí akce, Mgr. Čejková, Mgr. Branda, Ing. Vyvlečka, Mgr. Zeman
Dne 10.12.2019 - začátek v 9,15 hod. exkurze do Vodárenského muzea Praha, Království železnic Praha a na Královskou cestu.
Odjezd: Sraz žáků na hlavním vlakovém nádraží Pardubice v 7.15
Návrat: po 16.00 hodině, hlavní nádraží Pardubice
Pedagogický dozor: Ing. Jaroslav Vyvlečka, Mgr. Iva Tomášková
Účast: třída 2TE, třída 4ME
fotogalerie
Dne 4.12.2019 - Exkurze ve společnosti SPOLGAS, Zaječice u Bečova
Účast: Lukáš Drahokoupil, Jakub Diviš (3. ME)
Pedagogický dozor: Mgr. Martin Valenta – vedoucí akce, Ing. Eva Sýkorová
Pilně se připravujeme na letošní Vánoce...

Zdobení stromku ve vstupní hale naší školy...
V domově mládeže se staráme o životní prostředí - třídíme plasty...     :-))
plasty plasty
Možná by ale bylo lepší pít kohoutkovou vodu. Není vůbec špatná, jak se traduje!
Dne 28.11. exkurze v rámci projektu ENERSOL – ZELENÁ STŘECHA,
Místo: Firma LIKO-S, Slavkov u Brna
Žáci: Kopecký, Biro, Zajíček, Helekal, Chmelíček
Sraz: 9.20 vlakové nádraží, Konec cca 18 hod. vlakové nádraží
Dozor: Bc. Vlastimil Schiller
Exkurze byla součástí pro zpracování tématu ŽIVÉ STAVBY – ZELENÉ STŘECHY A ZELENÉ FASÁDY v rámci projektu ENERSOL (kategorie inovace) který má za cíl zvýšení úrovně odborného vzdělávání a zvýšení informovanosti ohledně problematiky o obnovitelných zdrojích energie. Toto téma které žáci zpracovávají, se dotýká životního prostředí a řeší přírodní tepelnou stabilizaci budov. Součástí zpracování tématu je i možnost realizace EXTENZIVNÍ ZELENÉ STŘECHY v objektu SOU Plynárenském.

fotogalerie
Dne 28. 11. 2019, 8:45 hod. se uskutečnilo finále o postup do kraje ve florbalu
Místo: Nafukovací hala na Dukle

27.-29.11.2019 Finále celorepublikové soutěže žáků oboru vzdělání INSTALATÉR pořádané CI v Praze, Kongresové centrum
Účast: soutěžící žáci Jiří Pohorský, Dominik Kyselo
Pedagogický dozor: Dagmar Slavíková – vedoucí akce, Štěpán Motl
Z krajských soutěží, které proběhly minulý rok se kvalifikovalo 6 družstev (Pardubice, Děčín, Havířov, Valašské Meziříčí, Ústí nad Labem a Praha- Jarov). Žáci soutěžili v teoretických a praktických dovednostech.
Naši školu reprezentovali žáci 3. ročníku Jiří Pohorský a Dominik Kyselo. V těžké konkurenci ostatních účastníku soutěže získali „bendu‘‘ za krásné 3. místo! Na této soutěži rozhoduje rychlost, přesnost, čtení projektové dokumentace a kvalitní příprava, o kterou se starali Štěpán Motl a Dagmar Slavíková.
Žáci už byli dříve oceněni hejtmanem Pardubického kraje za umístění na 1. místě v krajském kole v Českých Budějovicích.

republika_finale_instalater

republika_finale_instalater

republika_finale_instalater
Dne 27. 11. 2019 Muzeum komunismu, Praha
Pedagogický dozor: Mgr. Kvapilová - vedoucí akce, Mgr. Čejková
Účast: Žáci třídy 3. ME dle seznamu
Dne 13. istopadu 2019 jsme se zúčastnili celostátní soutěže Challenge ve florbalu v přetlakové hale na Olšinkách Pardubice.
Výsledky:
1/ SOUP vs. SPŠE Pce 1:1 /Kovařík/
2/ SOUP vs. SP. Gympl 3:1 /Kovařík, Nadrchal, Farkas/
3/ SOUP vs. Mozart. Gympl 0:2
4/ SOUP vs. SPŠCHT 1:0 /Kovařík/
Nájezdy o postup s SPŠE:
Proměnili Paleček a Nadrchal, nedal Kovařík
Celkově: 2:1 a postup do krajského kola!
Nejlepší hráči: Kovařík, Lichtag a Jeník

Dne 7.listopadu 2019 naše repremužstvo školy vybojovalo na okrsku Pardubického okresu překvapivý postup do finále okresu ve florbalu.
Do turnaje jsme nastoupili v tomto složení:
Jeník - brankář
Kvasil, Lichtag - Kovařík, Wejgl, Pejcha - první lajna
Paleček, Blažek - Farkas, Nadrchal, Borovička - druhá lajna
Střídali: Ouvin, Barák a náhradní brankař Záruba
Asistent trenéra: Starý, Blažek /výborné vedení/
Nalosováni jsme byli do skupiny s Deltou Pardubice, Gymnáziem Holice a SPŠP Pardubice. Horkým favoritem na vítězství a postup bylo SPŠP, kde hráli hráči, kteří mají již zkušenost se seniorskou prvoligovou scénou.
Výsledky:
SOUP vs. Delta Pce 4:0
SOUP vs. Gymnázium Holice 1:1
SOUP vs. SPŠP Pce 3:1
Cekově 7 bodů a jasný postup!
Dne 5.11.2019 navštívili žáci tříd 2TE a 4ME Plynárenské muzeum v Praze.
podlahové topení

podlahové topení
Rekonstrukce kanalizace na ZŠ Sezemice
Dne 17. 10. 2019 jsme s vybranými žáky ze třídy 2. I prováděli rekonstrukci venkovní ležaté kanalizace. Žáci tak měli jedinečnou možnost seznámit se s materiálem, který se dříve používal (kamenina), jejími vlastnostmi a možnostmi napojení na nové technologie. Chlapci se usilovně zapojili do výkopových prací, demontáže stávajícího rozvodu, osazení a dopojení revizní kanalizační šachty OSMA 400/200, provedli zkoušky těsnosti - funkčnosti a zasypání výkopu dle dokumentace.
rekonstrukce odpadu

rekonstrukce odpadu

rekonstrukce odpadu


16.-17.10.2019 Instruktáž montáže podlahového topení
Žáci 2.ME se seznámili s materiály, technologií montáže, principy navržení a podstatu kompletního výpisu materiálu. Viděli hotovou část vedení rozvodu přívodního potrubí do rozdělovače zhotoveno z lisované CU28x1mm.
podlahové topení podlahové topení
Takhle se svědomitě připravují žáci 2.ročníku nástavby v domově mládeže!!! (žáci Beránek a Balcar)
výuka v dm
Dne 11.řína 2019 se mužstvo školy zúčastnilo okresního přeboru v basketbalu. Byli jsme nalosováni do skupiny s Gymnáziem Mozartova a SŠ Labská. Ze skupiny postupoval pouze vítěz. Naše mužstvo hrálo v této sestavě: Chmelík, Filipi, Bauer, Šourek a Kvasil. Střídali: Ouvin a Sýkora.
Výsledky:
SOU Plynárenské - Gymnázium Mozartova 18 : 22
SOU Plynárenské - SŠ Labská 36 : 10
Do semifinále jsme nepostoupili. Nejlepší střelec: Chmelík Jan
V prvním zápase jsme doplatili na nesehranost mužstva, když zápas byl dlouho vyrovnaný. V druhém zápase jsme dominovali. Sytém turnaje, když mužstvo sehraje pouze dvě utkání a po jedné prohře je vyřazeno, je nedostatečný.
Okres basket
Prezentace našich žáků FOR ARCH 2019
Za materiální podpory firem FV – Plast, a.s., Čelákovice, Thermona, a KORADO Česká Třebová, prováděli naši žáci Jiří Pohorský a Roman Šebek zapojení elektrického kotle firmy Thermona, zapojení radiátoru a žebříkového tělesa firmy KORADO vícevrstvými trubkami firmy FV-Plast. Žáci též zapojovali rozvaděč a podlahové topení od firmy FV-Plast.
For Arch

For Arch


Dne 23.9.2019 jsme na umělé trávě FK Pardubice-Ohrazenicích sehráli okresní kolo celostátního turnaje v kopané středních škol. Byli jsme nalosováni do skupiny s Obchodní akademii, SPŠPaS a Agysem.
Výsledky:
SOUPlyn.-Obchodní 1 : 0 /branka :Gregor/
SOUPlyn.-SPŠPaS 0 : 4
SOUPlyn.-AGYS 2 : 0 / branky : Slavík 2/
Semifinále:
SOUPlyn.-SPŠCH 0 : 0/Na penalty 6 : 7 /
Sestava: Jiroušek, Holý - Nevole Outrata,Voženílek, Andrys - Gregor, Rejl, Šmahel, Slavík - Šebek, Kovařík
Střídali: Pětník, Lichtenberk, Starý a Borovička
V semifinále o postup do finálové skupiny jsme sehráli nejlepší utkání se silným mužstvem SPŠCH. V normální hrací době jsme uhráli remízu. O postupu rozhodly penalty, ve kterých bohužel selhali naši nejzkušenější hráči. Celkové hodnocení? Neúspěch!
Dne 18. 09. 2019 se žáci třídy 2ME zúčastnili exkurze v Medlešicích, kde proběhla názorná instruktáž - kompletace WC - Geberit kombi fix. Dále montáž dřezového sifonu-zápachové uzávěrky. Montáž WC kolo, tlačítka a sedátka. Dřezový sifon, tlačítko i sedátko si kluci zkusili připevnit každý sám.
Bosch Termotechnika s.r.o.

Bosch Termotechnika s.r.o.

Bosch Termotechnika s.r.o.

Bosch Termotechnika s.r.o.
Mezinárodní soutěž v řemeslných dovednostech učňů v oboru instalatér probíhal na náměstí ve Vysokém Mýtě přímo před radnicí Městského úřadu ve dnech 18.9. – 19.9.2019. Soutěže se zúčastnilo v oboru instalatér pět dvoučlenných družstev. Soutěžící pracovali na společném zadání tak, aby prokázali schopnost pracovat v týmu. Naši školu reprezentovali žáci Janda Martin a Doležel Lukáš. Oba prokázali znalosti montážních předpisů jednotlivých výrobků a konečnou montáž zařizovacích předmětů provedli dokonale. Celkově se umístili na třetím místě.
Skill Vysoké Mýto
Ve dnech 15.-18.9.2019 proběhl adaptační kurz žáků 1.ročníku v Horním Bradle v areálu Tesla.
Zůčastnilo se 61 žáků, kteří prožili několik dní v přírodě Železných hor formou sportovních her, závodů a turistiky. Ubytovaní jsme byli ve zděných budovách, stravování bylo na úrovni - včetně švédských stolů při snídani.
V branném závodě jednotlivců zvítězil žák Andrýs Benjamin. V hodu koulí bral za 10,80m první místo žák Mikan Pavel. Dálku ovládl skokem 480cm Novotný Pavel a nejrychlejším sprinterem byl Jeník Daniel za čas 5,88sec. Při turistické vycházce jsme si prohlédli televizní vysilač "Krásno" nad Horním Bradlem.
Na závěr byl uspořádán táborák, kde si všichni opekli buřty a byli odměněni nejlepší.
Adaptační kurz si již našel pevné místo v činnosti školy.
Galerie ZDE
10. 9. 2019, začátek v 9:00 hodin - Bosch Inspire Days
Místo: Bosch Termotechnika s.r.o, Praha 10 – Štěrboholy
Začátek akce: Sraz žáků a učitelů před hlavní budovou školy v 7:35 – začátek akce; odjezd služebními automobily (WV Caddy a Ford) v 7:45 hod.
Konec akce: V 13:00 hod. odjezd z Prahy; akce končí návratem do školy.
Pedagogický dozor: Mgr. Housa Radoslav - vedoucí akce, Mudruňka Josef, Fiala Tomáš
Účast: Haviar Matěj, Helekal Vojtěch, Homolka Marek, Horák Jiří, Ouvin Matouš, Kvasil Matěj, Pohl Martin, Lebduška Štěpán, Marek Martin
Toto školení bylo zaměřeno na teoretickou a praktickou část. V teoretické části byla žákům představena společnost Bosch a její produkty, včetně značky Buderus. Dále jsme se seznámili s náplní práce servisních techniků a obdivovali nejnovější technologie IOT usnadňující práci těmto technikům. Žákům byla během školení předána informace, co vše musí splnit a jaké osvědčení získat, aby se staly servisními techniky. Nejzajímavější byla praktická část, při které jsme nahlédli pod pokličku jednotlivým kondenzačním kotlům, seznámili se s jejich uvedením do provozu, nastavením parametrů a s nejčastějšími servisními zásahy.
Bosch Termotechnika s.r.o.

Bosch Termotechnika s.r.o.

Bosch Termotechnika s.r.o.

Bosch Termotechnika s.r.o.

Bosch Termotechnika s.r.o.
Dne 2. 9. 2019 proběhly volby člena rady školy za zletilé žáky a zákonné zástupce nezletilých žáků
Volby se uskutečnily podle Volebního řádu školské rady vydaného Radou Pardubického kraje podle § 167 zákona č. 564/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) a v?souladu s?ustanovením § 59 odst. 1 písm. i) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, ve znění pozdějších předpisů, dne 23. 6. 2005 pod Č.j.: KrÚ 14454/2005/OŠMS.
S novým školním rokem jsme otevřeli novou učebnu měření, kterou budou využívat především žáci oboru mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení...
učebna měření
Info a foto ZDE
 

 

 

Historie

2018-19
2017-18
2016-17
2015-16
2014-15
2013-14